Kui otsite näitusekutsikat, pole see just lihtne ülesanne. Ma ei mõtle selle all terviseprobleeme, mis on omaette teema, vaid seda, et on nii palju erinevaid asju, mis mõjutavad seda, kas kutsikast kasvab näitusekoer või ei.
Mõned inimesed tahavad näha kutsikaid kohe kui nad on sündinud, et valida pesakonnast parim. Arvestamata esialgset peade, kaela pikkuse ja kehaehituse ülevaatust (ja muidugi kutsikate värvipaigutust, mida näeb kohe) pööran ise tähelepanu vaid sellele, kas kutsikad on heas toitumuses ja näevad terved välja.
Kolme nädalaselt hakkavad kutsikad kõndima ja silmad on avanenud. Kutsikad näevad selles eas välja väga lühininalised. Silmad peavad olema teineteisest piisavalt kaugel ja need näivad sinakad nagu ikka väga noortel kutsikatel. Peab arvestama, et valge värvuse osakaal tavaliselt kutsika kasvades väheneb ja blenheimide ning rubyde pruun värv võib-olla üsna hele.
Kui kutsikad on 6 nädalased, hakkan neid tõeliselt uurima. Kutsikad peavad saama joosta piisavalt suurel territooriumil, tasasel ja karedal aluspinnal, selleks, et näha kuidas nad liiguvad eest ja tagant ning kuidas nad vabalt seisma jäävad. Kui uurida kutsikat laual, näeb silmade värvi, keha proportsioone, hambumust. Juhul kui tahate osta kutsikat, on väga tähtis, et näete teda maas vabalt liikumas. Kutsikat on võimalik panna lauale seisma nii, et tema puudused välja ei paistaks.
 
Kasvatajatel, kes on oma tõugu pikka aega edukalt kasvatanud on see eelis, et nende kutsikate eeldusi on lihtsam ennustada. Nad teavad, mis omadusi nende isane ja emane tõenäoliselt kutsikatele edasi annavad, seega on mõistlik kuulata sellise kasvataja nõuannet kui lähete kutsikat valima.
Täpid blenheimidele ja tricolouridele koonule tulevad tavaliselt alles 6 – 12 nädala vanuselt (jalgadele ja kehale veelgi hiljem). Kui kutsikal on paar-kolm täppi koonul, pole see takistuseks, aga kui täppe on palju ja kui nad on silmade vahel ning levivad juba pealae valgele laigule, võivad nad ilme täiesti ära rikkuda. Mõned kohtunikud pööravad sellele tähelepanu, seega on soovitav vältida tugevalt täpilise kutsika ostmist, kui teil on kavas temaga näitustel käima hakata. „Flecking“ tähendab täppe, mis on nagu pisikese pintsliga tõmmatud blenheimide ja tricolouride käppadele ja kehale. Kui kasutada tugevalt täpilist isendit aretuses, pärandub see kindlasti järglastele.
Kolme kuu vanuselt vaatan kutsikad uuesti üle, et otsustada, millisel kutsikal võiks olla näitusepotentsiaali. Pead on selles vanuses üsna raske ennustada, mõned kasvatajad peavad tähtsaks üht, teised teist seika. On kuidas on, kutsikal peavad olema suured tumedad silmad, piisavalt kaugel teineteisest ja kõrgele kinnitunud kõrvad. Pean loomulikuks, et selles vanuses on pealagi veel natuke ümar, sest arvan et lõpuks areneb sellest parim pea.
Hambad peavad olema käär- või tasahambumuses, ma ei praagi kunagi head kutsikat välja kui tal selles vanuses ei ole veel ideaalne hambumus, küsimus on tõesti ainult ootamises. Kael on tähtis, kutsikal peab olema kaunis, kergelt kaardus kael, samuti hea esiosa, piisavalt sügav rind ja lühike tugev kere. Mõned kutsikad hoiavad selles vanuses sabasid väga püsti, kuid kui kutsikal on hea saba asetus ja ta õpetatakse näituse jaoks liikuma, siis ei hoia ta tavaliselt hiljem saba liiga kõrgel.
Tagaosal peab olema hea põlvenurk. Luustik peab olema piisav, kuid peab meeles pidama, et kutsika luud kasvavad ja seda protsessi mõjutab üsna suurel määral toitmine.
Ei ole veel rääkinud ühevärvilistest koertest. Nad ei saa loomulikult olla erinevad muus osas kui värv. Tõsi on siiski see, et noortel ühevärvilistel ei ole tihti seda sarmi, mis on omane kirjudele, kuid kui hinnata neid samade mõõdupuude järgi nagu kirjusid kutsikaid, siis täiskasvanuna võivad nad olla isegi paremad. Eriti black&tan värvi cavalieridel on oluline säilitada hea pea ja armas ilme. Black&tan kutsikatel võib sündides olla pruun värv segunenud mustaga, aga kui karv hakkab vahetuma, tuleb all olev pruun värv esile.
Nelja-viie kuu vanusena peaks olema juba näha, kas kutsikal on näitusepotentsiaali. Nüüd on ka paras aeg otsustada, kas tegite õige valiku kui kutsikas oli kahe-kolme kuune.
Kutsikatel peavad olema suured, ümarad, tumedad silmad, pealagi piisavalt lai ja ikka veel kergelt ümar. Koon peab olema kasvanud, kuid see ei tohi olla terav, vaid kergelt kitsenev ja piisavalt täidetud silmade alt. Peab meeles pidama, et selles vanuses kutsikas areneb veel.
Kutsika jälgimine, kui ta liigub vabalt ilma rihmata, näitab kui hea liikumine tal on. See on minimaalne vanus kui tahate osta kutsikat, kellest loodate saada näitusekoera, sest hambad hakkavad vahetuma ja isastel peavad munandid olema laskunud. Ninapeegel peab olema must, samuti silmalaud.
Kui ostate kutsika selles eas või nooremana, pidage meeles, et mitte ükski vastutustundega kasvataja ei või öelda, et saate kindla peale näitusekoera, saate vaid kutsika kellel on näituseeeldusi. Nii palju võib veel juhtuda ja cavalierid on minu arust üks kõige raskemini ennustatavaid tõuge üldse.
Oletame, et kutsikas on väga paljutõotav, kuid peame pidama meeles, et üksi koer pole täiuslik. On veel üks omadus, mida eespool pole käsitletud ja see on – iseloom.
Cavalier, nii näitusel kui kutsikana, peab olema sõbralik, rõõmus, elavaloomuline. Iseloom on näitusekoera üks tähtsaimaid omadusi. Koer võib olla välimuselt täiuslik, kuid kui tal puudub cavalierile omane temperament, võite kogu ta näitusekarjäärile kriipsu peale tõmmata.
Neile, kes kavatsevad võtta oma esimest cavalieri, soovitan enne käia võimalikult paljudel näitustel. Rääkige kasvatajatega, vaadake millised koerad võidavad ja millised teile endale meeldivad. Ärge kiirustage, kui otsite tulevast näituse- või aretuskoera. Pange ennast teid huvitava emase tulevaste kutsikate järjekorda, kui see on võimalik.
Kui otsite emast kutsikat, peaks see olema parim, mille ostmiseks teil on rahalisi võimalusi. Pidage meeles, et temast tuleb kenneli alustala ja vana tarkus on, et kenneli edukus sõltub otseselt emaste koerte kvaliteedist. On üldtuntud tõde, et hea isane võib anda häid kutsikaid ainult siis, kui emased koerad on head.
 
Enda kogemuse juures pööraksin tähelepanu sellele, et mitte ükski kasvataja ei saa garanteerida 100%-liselt, et just sellest kutsikast, mida teie saate kasvab kena-, hea näitusekoer. Nad saavad ainult oletada, ennustada, arvata!
Kennel Wellhead
 
...tagasi